Salutare!

Eu sunt Vasile Decu iar pe ‘cartea de vizită’ pe care am definit-o în ultimele decenii îmi place să spun „blogger de știință, astronom amator și șoarece profesionist de bibliotecă”.

Am formulat-o glumeț, dar ultima parte este și va fi, cel mai probabil, adevărata mea profesie, căci toate proiectele reușite din trecut și cele la care lucrez ori le planific acum provin din plăcerea mea (ok, obsesie) de a citi, de a căuta și devora mereu cea mai bună bibliografie pe orice subiect care îmi stârnește curiozitatea.

Abonează-te

De ce un newsletter? Pentru că, în ciuda agitației din media în jurul noilor mode tehnologice, de la video la podcasturi și „stories” pe social media, newsletterele rămân cea mai bună „inovație” din media și jurnalism din ultimii mulți ani.

Această „revistă în inbox” îmi oferă o legătură directă cu tine, cititorul, eliberată de filtrul algoritmilor de pe social media, de exemplu. Dar îți oferă și ție un control sporit. Acel buton de „dezabonare” este un instrument foarte eficient - pentru a mă face să-mi respect promisiunea de a publica numai conținut bun, original și relevant. Iar asta mă ajută să rămân concentrat pe calitatea și originalitatea articolelor pe care ți le trimit.

Câteva detalii tehnice.
Da, algoritmii de email sunt mai buni decât cei din social media, dar tot mai greșesc :) Dacă, cumva, newsletterul acesta ajunge în spam (fără să-l trimiți tu acolo :) ) marchează-l, te rog, drept ‘not spam’. Iar Gmail-ul îl pune, de obicei, în tab-urile de ‘Promotions’ ori ‘Updates’. Îți sugerez să-l muți în inbox.

O audiență bună trebuie să fie o comunitate. Îmi poți scrie ușor, cu reply la adresa de la care primești newsletterul. O să citesc și o să răspund la toate mesajele. Așa că nu ezita să-mi atragi atenția dacă și când fac o greșeală. Feedback-ul mi se pare esențial - o gafă, din neatenție ori grabă, poate strica munca din spatele unui interviu ori articol de știință.

La fel de bine primite sunt și mesajele de apreciere. Dacă îți plac interviurile și articolele, recomandă-le și altora, fie direct, fie printr-un share pe Facebook, de exemplu. E cel mai bun mod prin care putem construi această comunitate.

Spor la citit!

Abonează-te

Subscribe to Biblioteca Exploratorilor

„Explorarea începe în bibliotecă”

People

Science journalist, amateur astronomer, professional bookworm!